Az orvosi citromfű története és eredete
A citromfű (Melissa officinalis) nem egy új keletű csodaszer – már évezredek óta használják. Ez az illatos gyógynövény a Földközi-tenger vidékéről származik, és a mentafélék családjába tartozik. Az ókori görögök és rómaiak is ismerték és nagyra értékelték, sőt a „melissa” szó görögül méhet jelent, ami arra utal, hogy a növény különösen vonzza ezeket a szorgos rovarokat.
Dioszkoridész, az 1. század egyik legnevesebb görög orvosa már említette a citromfüvet, mint hatékony idegnyugtató és emésztésserkentő gyógynövényt. A középkorban Paracelsus – az orvostudomány egyik úttörője – egyenesen az „élet elixírjének” nevezte, mert hitt benne, hogy segít megőrizni az egészséget és a fiatalságot.
A 17. században a karmeliták híres gyógynövényes tinktúrájának, a Karmelita víznek is egyik fő összetevője volt a citromfű. A növény latin neve, az officinalis arra utal, hogy hivatalosan elismert gyógynövényként tartották számon.
A citromfű botanikai jellemzői
Évelő gyógynövény, amely 30-80 cm magasra nő, és könnyen felismerhető a jellegzetes, négyszögletes száráról és élénkzöld, fűrészes szélű leveleiről. Ha ezeket a leveleket megdörzsölöd, azonnal megérzed citromos illatát – innen ered a neve is. Nyáron apró fehér vagy halvány rózsaszín virágokat hoz, amelyek szépek és igazi mágnesként vonzzák a méheket, ezért kapta a méhfű elnevezést is.
Ha szeretnéd otthon termeszteni, jó hír, hogy nem igényel túl sok törődést! Jól érzi magát napos vagy félárnyékos helyen, és a jó vízáteresztő képességű talajt kedveli a leginkább.
A citromfű és a méhek kapcsolata
A méhészek már az ókorban is felismerték, hogy a növény illata erősen vonzza ezeket a hasznos rovarokat. Az ókori görögök és rómaiak is megfigyelték ezt, sőt, Arisztotelész és Plinius feljegyzéseiben is találunk erre utalásokat. A méhészek hagyományosan citromfűlevelekkel dörzsölték be a kaptárakat, hogy a méhek könnyebben megtalálják és elfogadják az új otthonukat. A beporzás szempontjából pedig a virág maga is nyertes, hiszen a méhek hozzájárulnak a növény fennmaradásához és terjedéséhez.

A citromfű hatóanyagai
Az orvosi citromfű értékét gazdag hatóanyag-tartalma adja. A növény legfontosabb összetevői:
Illóolajok – az illat és a gyógyító erő forrásai
Bár illóolaj-tartalma nem túl magas (0,1-0,2%), mégis rendkívül értékes összetevőket rejt. A citrál – amely két vegyület, a geranial és a neral keveréke – felelős a citromos illatért, míg a citronellál és a germakrén D antibakteriális, antivirális és görcsoldó tulajdonságokkal ruházza fel a növényt.
Polifenolok és flavonoidok – a sejtek védelmezői
Gazdag polifenolokban, főleg rozmaringsavban és más antioxidáns vegyületekben. Ezek segítenek a gyulladások csökkentésében és a sejtek védelmében. A benne található flavonoidok – például a luteolin, kvercetin és apigenin – szintén hozzájárulnak az egészségmegőrző hatásaihoz.
Egyéb hatóanyagok
Illóolajokban és antioxidánsokban is gazdag, de tartalmaz triterpén savakat (urzolsav, oleanolsav), cseranyagokat, keserűanyagokat és nyálkaanyagokat is, amelyek szintén hozzájárulnak jótékony hatásaihoz. Sőt, még némi B- és C-vitamint, valamint ásványi anyagokat – például káliumot, kalciumot és magnéziumot – is tartalmaz, így igazi kincs az egészség szempontjából!
A citromfű jótékony hatásai
Az orvosi citromfű számos jótékony hatással rendelkezik, amelyeket a modern kutatások is alátámasztanak:
Nyugtatja az idegrendszert, csökkenti a stresszt
Legismertebb tulajdonsága, hogy természetes nyugtatóként működik. Segít oldani a feszültséget, enyhíti a szorongást és támogatja a mentális egyensúlyt. Ha gyakran érzed magad túlhajszoltnak vagy feszültnek, egy csésze citromfű tea igazi megváltás lehet egy hosszú nap után. Emellett természetes alvássegítőként is megállja a helyét: ellazít anélkül, hogy másnap reggel álmosnak éreznéd magad. A kutatások szerint nemcsak a pihenésben segít, hanem a koncentrációs problémákon is javíthat, és támogathatja a kognitív funkciókat.
Segíti az emésztést, csökkenti a görcsöket
Idegrendszerünket mellett az emésztésünket is támogatja. Görcsoldó hatása miatt enyhíti a puffadást és az emésztési panaszokat, így remek választás például egy nehezebb étkezés után.
Az irritábilis bél szindróma (IBS) kellemetlen tüneteit is csökkentheti, mivel segít ellazítani az emésztőrendszer izmait. Serkenti az emésztőnedvek termelődését, így támogatja a normál emésztési folyamatokat. Ha hajlamos vagy gyomoridegre vagy hányingerre, egy kis citromfű tea gyorsan enyhítheti a kellemetlen érzéseket.
Természetes vírusellenes hatás
A citromfű belsőleg és külsőleg is hasznos gyógynövény. Kivonatai hatékonyak bizonyos vírusok, különösen a herpeszvírus (HSV) ellen. Ha időben alkalmazod, akár lerövidítheti az ajakherpesz gyógyulási idejét, és csökkentheti a kellemetlen tüneteket. Ez a hatás főként az illóolajainak és polifenoljainak köszönhető, amelyek természetes vírusellenes tulajdonságokkal rendelkeznek. Érdemes belőle herpesz esetén krémet vagy kivonatot használni!
Erős antioxidáns, védi a sejteket
A citromfű tele van antioxidánsokkal, amelyek segítenek megvédeni a sejteket az oxidatív stressztől. Ez azért fontos, mert a szabad gyökök károsíthatják a sejtjeinket, és hozzájárulhatnak a korai öregedéshez, valamint különböző krónikus betegségek kialakulásához. A rendszeres fogyasztása tehát nemcsak a közérzetedet javíthatja, hanem hosszú távon az egészségedet is támogathatja.

A citromfű termesztése és gondozása
Az orvosi citromfű termesztése nem igényel különösebb szakértelmet, így kezdő kertészek számára is ajánlott:
Ültetés és talajigény
A napos vagy félárnyékos helyeket kedveli, és jól alkalmazkodik a különböző talajokhoz. A legjobban a közepesen tápdús, jó vízáteresztő, enyhén meszes talajban fejlődik. Ültetését tavasszal vagy ősszel ajánlott végezni, a tövek között 40-50 cm távolságot hagyva.
Öntözés és tápanyag-utánpótlás
A citromfű mérsékelt vízigényű. Rendszeres, de nem túl bőséges öntözést igényel, főleg a nyári hőségben. Tavasszal érdemes komposzttal vagy szerves trágyával javítani a talajt a megfelelő tápanyagellátás érdekében.
Metszés és betakarítás
Leveleit a virágzás előtt, késő tavasszal vagy kora nyáron érdemes szedni, amikor illóolaj-tartalmuk a legmagasabb. A növényt a talajszint felett 5-10 cm-rel visszavágva serkenthetjük az újranövekedését, így akár évente többször is betakarítható. Ősszel érdemes visszametszeni és mulccsal védeni a hideg ellen.
Kártevők és betegségek
A citromfű ellenálló növény, de néha levéltetvek, atkák vagy lisztharmat támadhatja meg. Ezek ellen természetes módszerekkel – például szappanos vizes permetezéssel vagy növényi főzetekkel – védekezhetünk.
Felhasználási lehetőségek
Az orvosi citromfű rendkívül sokoldalú, számos módon hasznosítható a mindennapokban.
Teaként
A tea a legnépszerűbb felhasználási forma. Elkészítéséhez forrázz le 1-2 teáskanál szárított levelet vagy 4-5 friss levelet 2,5 dl forró vízzel, majd hagyd állni 5-10 percig. Kellemes, enyhén citromos ízű, mézzel édesíthető. Napi 2-3 csésze ajánlott.
Kulináris felhasználás
A friss levelek citrusos ízükkel gazdagítják a különböző ételeket. Kiválóan illenek salátákhoz, halételekhez, baromfihoz, valamint gyümölcssalátákhoz. A citromfű szörp frissítő nyári ital, de készülhet belőle lekvár, vagy használható desszertek ízesítésére is.
Fürdőadalékként
Az illóolaja vagy a növényből készült főzet fürdővízhez adva nyugtató, stresszoldó hatású. Egy zacskóba tett szárított citromfű leveleket a fürdővízbe lógatva kellemes aromaterápiás élményben lehet részünk.
Kozmetikai célokra
A citromfű kivonatot tartalmazó kozmetikumok segítenek a bőrproblémák, például a pattanások kezelésében, és hozzájárulnak a bőr általános egészségéhez. Házilag készíthetünk citromfüves arctonikot vagy hajöblítőt is.
Óvatossági szempontok
Bár általában biztonságosan fogyasztható, van néhány fontos tényező, amire érdemes odafigyelni.
Lehetséges mellékhatások
A citromfű ritkán okoz mellékhatásokat, de érzékeny egyéneknél allergiás reakciók előfordulhatnak. Túlzott fogyasztása álmosságot okozhat, ezért nagy mennyiségben nem ajánlott gépjárművezetés vagy koncentrációt igénylő tevékenységek előtt.
Ellenjavallatok
Pajzsmirigy-alulműködés esetén csak orvosi felügyelet mellett javasolt a használata, mivel befolyásolhatja a pajzsmirigyhormonok működését. Terhesség és szoptatás alatt csak mértékkel, orvosi konzultációt követően ajánlott. Glaukómában szenvedőknek szintén óvatosságra van szükség.
Kölcsönhatások gyógyszerekkel
Befolyásolhatja bizonyos gyógyszerek hatását, például a nyugtatók, altatók, pajzsmirigygyógyszerek és egyes hormonkészítmények esetében. Ha rendszeresen gyógyszert szedsz, az orvosi citromfű rendszeres fogyasztása előtt konzultálj orvosoddal vagy gyógyszerészeddel.
Források
Shakeri A, Sahebkar A, Javadi B. Melissa officinalis L. – A review of its traditional uses, phytochemistry and pharmacology. Journal of Ethnopharmacology. 2016;188:204-228.
Miraj S, Rafieian-Kopaei M, Kiani S. Melissa officinalis L: A Review Study With an Antioxidant Prospective. Journal of Evidence-Based Complementary & Alternative Medicine. 2017;22(3):385-394.
Koulivand PH, Khaleghi Ghadiri M, Gorji A. Lavender and the nervous system. Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine. 2013;2013:681304.