Citromfű hatása az idegrendszerre
A citromfű (Melissa officinalis) legismertebb és leginkább kutatott hatása az idegrendszerre gyakorolt jótékony befolyása. A citromfű hatása már az ókori görögök és rómaiak előtt is ismert volt, és a modern kutatások is alátámasztják. Nyugtató tulajdonsága elsősorban az illóolajokban található komponenseknek, például a citrálnak és citronellálnak köszönhető. Ezek az anyagok képesek kötődni a gamma-aminovajsav (GABA) receptoraihoz az agyban, ami enyhe nyugtató és szorongásoldó hatást eredményez.
A klinikai vizsgálatok kimutatták, hogy a rendszeres citromfű-fogyasztás csökkentheti a szorongás tüneteit, javíthatja a hangulatot és az általános közérzetet. Egy 2014-ben végzett kutatás során azok a résztvevők, akik citromfű kivonatot fogyasztottak, jelentősen alacsonyabb stressz-szintről számoltak be, mint a placebót kapó csoport. Az agy elektromos aktivitásának mérése (EEG) igazolta, hogy a citromfű növeli az alfa-hullámok arányát, ami a nyugodt, éber állapot jellemzője.
Alvásminőség javítása
Az idegrendszeri hatások egyik legfontosabb gyakorlati haszna az alvás minőségének javítása. A citromfű hatása nem erős altató, mint egyes gyógyszerek, inkább természetes módon segíti az ellazulást és az elalvást. A rendszeres, esti citromfű-fogyasztás segíthet:
- Lerövidíteni az elalváshoz szükséges időt
- Csökkenteni az éjszakai felébredések számát
- Javítani az alvás mélységét és minőségét
Kiváltképp hatékony lehet a stressz vagy szorongás okozta alvászavarok esetén. Fontos előnye, hogy nem okoz függőséget vagy „másnapi bágyadtságot”, ami a vényköteles altatóknál gyakori mellékhatás.
Citromfű hatása a vérnyomásra
A citromfű vérnyomásra gyakorolt hatása kettős természetű, és ez az egyik legérdekesebb tulajdonsága. A kutatások szerint a citromfű képes normalizálni a vérnyomást, ami azt jelenti, hogy magas vérnyomás esetén enyhe csökkentő hatást fejt ki, míg alacsony vérnyomásnál enyhe emelő hatása lehet. Ez a szabályozó hatás a növény adaptogén tulajdonságainak köszönhető, ami azt jelenti, hogy segít a testnek alkalmazkodni a stresszhez és helyreállítani a fiziológiai egyensúlyt.
Hatásmechanizmus
A citromfű hatása vérnyomásra több mechanizmuson keresztül valósulhat meg:
- A nyugtató hatás következtében csökken a stressz okozta vérnyomás-emelkedés
- A növény flavonoidjai és polifenoljai enyhe értágító hatással rendelkeznek
- A citromfű enyhe vízhajtó hatása is hozzájárulhat a vérnyomás csökkentéséhez
- Antioxidáns tulajdonságai javítják az erek egészségét és rugalmasságát
Fontos megjegyezni, hogy a citromfű vérnyomáscsökkentő hatása enyhe, általában 5-10 Hgmm közötti szisztolés értékcsökkenést eredményezhet rendszeres fogyasztás esetén. Ezért kiegészítő terápiaként hasznos lehet. Hipertóniás betegeknek érdemes tudniuk, hogy a citromfű felerősítheti egyes vérnyomáscsökkentő gyógyszerek hatását, ezért mindenképpen konzultáljanak orvosukkal a rendszeres fogyasztás előtt.

Emésztőrendszeri előnyök
A citromfű hagyományosan ismert emésztést segítő növény, amit az emésztőrendszeri problémák széles skálájának kezelésére használtak évszázadok óta. Modern kutatások igazolják, hogy a citromfű hatása hatékonyan enyhítheti az alábbi panaszokat:
- Puffadás és gázképződés
- Gyomorgörcsök és hasi fájdalom
- Emésztési zavarok és étvágytalanság
- Hányinger és émelygés
- Irritábilis bél szindróma (IBS) tünetei
A citromfű emésztési problémákra gyakorolt jótékony hatása elsősorban a simaizom-görcsoldó tulajdonságának köszönhető. Az illóolajok, mint például a citrál és a citronellál, ellazítják az emésztőrendszer simaizmait, csökkentve a görcsöket és a fájdalmat. Emellett a növény serkenti az emésztőnedvek termelődését, ami javítja a tápanyagok felszívódását és az általános emésztési folyamatokat.
Értékes tulajdonsága még, hogy képes enyhíteni a stressz okozta emésztési problémákat, hiszen az idegrendszerre és az emésztőrendszerre egyszerre hat. Ez magyarázza hatékonyságát az IBS kezelésében, amely betegségnél a stressz és az emésztőrendszeri tünetek szorosan összekapcsolódnak.
Antioxidáns tulajdonságok
A citromfű gazdag különböző antioxidáns vegyületekben, amelyek védik a sejteket a szabadgyökök okozta oxidatív stressz ellen. A növény fő antioxidáns komponensei:
- Rozmaringsav és más polifenolsavak
- Flavonoidok (luteolin, kvercetin származékok)
- Triterpének (urzolsav, oleanolsav)
- Tokoferolok (E-vitamin)
Ezek az antioxidánsok semlegesítik a szabad gyököket, megvédve a sejtmembránokat, a DNS-t és más sejtstruktúrákat az oxidatív károsodástól. A rendszeres citromfű-fogyasztás hozzájárulhat a krónikus gyulladásos folyamatok csökkentéséhez és a sejtek öregedési folyamatainak lassításához.
Laboratóriumi vizsgálatok és állatkísérletek azt mutatják, hogy a citromfű kivonat jelentősen csökkentheti a szervezetben keletkező szabad gyökök mennyiségét és növelheti a test saját antioxidáns enzimeinek (például a szuperoxid-dizmutáz és a glutation-peroxidáz) aktivitását. Ez hosszú távon hozzájárulhat számos krónikus betegség megelőzéséhez, beleértve a szív- és érrendszeri problémákat és a cukorbetegséget is.
Ellenjavallatok és figyelmeztetések
A citromfű hatása általában biztonságos, de néhány esetben körültekintés szükséges a használatakor. Íme néhány citromfű ellenjavallat:
Pajzsmirigy-alulműködés
A citromfű rendszeres, nagy mennyiségben történő fogyasztása befolyásolhatja a pajzsmirigy működését és a pajzsmirigyhormonok hatását. Hipotireózisban (pajzsmirigy-alulműködés) szenvedők csak orvosi felügyelet mellett fogyasszák, főleg, ha pajzsmirigygyógyszereket szednek. A kutatások szerint a citromfű hatása gátolhatja a TSH (pajzsmirigy-stimuláló hormon) működését, ami már meglévő pajzsmirigy-alulműködés esetén problémákat okozhat.
Terhesség és szoptatás
Terhesség és szoptatás alatt a citromfű hatása miatt mértékletes fogyasztása (például alkalomszerű teaként) általában biztonságosnak tekinthető, de a nagy dózisú kivonatok és koncentrátumok használata nem ajánlott. A terhesség alatti biztonságosságról nem áll rendelkezésre elegendő tudományos adat, ezért az elővigyázatosság elve alapján csak orvosi konzultációt követően javasolt.
Allergiás reakciók
Az ajakosvirágúak (Lamiaceae) családjába tartozó növényekkel (menta, bazsalikom, rozmaring, kakukkfű) szembeni allergia esetén a citromfűre is jelentkezhet keresztallergia. A citromfű hatása által allergiás reakciók tünetei lehetnek például a bőrkiütés, viszketés, torokirritáció, nehézlégzés vagy gyomor-bélrendszeri panaszok (hányinger, hasmenés).
Ha a citromfű fogyasztását követően bármilyen allergiás tünetet tapasztalsz, hagyd abba a használatát és szükség esetén fordulj orvoshoz.

Kölcsönhatások gyógyszerekkel
A citromfű hatása kiterjedhet számos gyógyszerre, amellyel kölcsönhatásba léphet, ezért különös figyelmet érdemel azoknál, akik rendszeresen szednek gyógyszereket:
- Nyugtatók és altatók: Felerősítheti a nyugtatók, altatók és szorongásoldók hatását, túlzott szedáció veszélyével.
- Pajzsmirigygyógyszerek: Befolyásolhatja a pajzsmirigyhormonok felszívódását és hatékonyságát.
- Vérnyomáscsökkentők: Fokozhatja a vérnyomáscsökkentő gyógyszerek hatását, túlzott vérnyomásesést okozva.
- Hormonkészítmények: Enyhe ösztrogénszerű hatása miatt befolyásolhatja a hormonpótló terápiák vagy fogamzásgátlók hatékonyságát.
Szedatív hatású gyógyszerek
A citromfű hatása, mivel az nyugtató, felerősítheti a következő gyógyszercsoportok hatását:
- Benzodiazepinek (pl. diazepam, alprazolam)
- Barbiturátok
- Antihisztaminok (különösen a régebbi, első generációs típusok)
- Opioid fájdalomcsillapítók
Ezekkel a szerekkel együtt szedve fokozott álmosság, szédülés vagy koordinációs zavarok jelentkezhetnek, ami veszélyes lehet például gépjárművezetés során. Ha ilyen típusú gyógyszereket szedsz, csak orvosi jóváhagyással fogyassz citromfüvet.
Ha a citromfű hatásaival kapcsolatos kérdéseid vannak, vagy ha már meglévő egészségügyi problémák mellett szeretnéd használni, konzultálj szakemberrel, aki személyre szabott tanácsot adhat a biztonságos alkalmazásról.
Források
Kennedy DO, Little W, Scholey AB. Attenuation of laboratory-induced stress in humans after acute administration of Melissa officinalis (Lemon Balm). Psychosomatic Medicine. 2021;73(2):114-120.
Alijaniha F, Naseri M, Afsharypuor S, Fallahi F, Noorbala A, Mosaddegh M, Faghihzadeh S, Sadrai S. Heart palpitation relief with Melissa officinalis leaf extract: double blind, randomized, placebo controlled trial of efficacy and safety. Journal of Ethnopharmacology. 2019;164:378-384.
Jandaghi P, Noroozi M, Ardalani H, Alipour M. Lemon balm: A promising herbal therapy for patients with borderline hyperlipidemia—A randomized double-blind placebo-controlled clinical trial. Complementary Therapies in Medicine. 2020;52:102494.